koşu protezi

El Bilek Dirsek Splinti

El bilek ve dirsek splinti nedir sorusuna cevap verecek olursak günümüzde birçok insan spor yapılmasının önemini fark ettiği fakat bazı istenmeyen sebepler sonuçlar oluşabiliyor. Yani sporcuların korkulu rüyası olan sakatlık ve benzeri şeyler olabiliyorken bunun yanı sıra günlük hayatımızda da bazen bu tür dikkatsizlik oluşabilmektedir bu ve benzeri görünmez kazalar daha dikkatli olunsa bile karşı karşıya kaldığımız durumlarda olabiliyor. Dolayısıyla böyle bir durumda vücut dinlenme ve bu tür durumlar karşısında izlenmesi gereken yollar bulunması gerekir.

El Bilek Ve Dirsek Splinti Aleti Ne İşe Yarar?

El  bilek ve dirsek splinti aleti genellikle  bazı yaralanma ve sakatlık gibi durumların iyileştirilmesi yoluyla karşımıza çıkmaktadır. El bilek aleti, el ile ağırlık kaldırma esnasında siniri sıkıştıran durumlarda etkileri azaltmak adına ya da bükme incinme gibi durumlar için kurtarıcı olabilmektedir. El bilek splinti’nin  şikâyet ve rahatsızlığına göre çeşitli seçenekleri bulunmakla birlikte tüm kol dirsek veya bölgesel olarak isimlendirilir ve hazır olarak üretilmiş ve çözüm sağlayan ateller kişiye üretilir.

Böylece splintiler  hareket edebilen vücut fonksiyonlarını iyileştirmek adına kas ve zayıf eklemlerini düzeltmek ya da desteklemek adına kullanılan ortopedik cihaz, atel veya araç gibi dıştan vücuda takılan cihazlardır. Splintlerin bir diğer  görevi ise dokuları koruması hareketleri kolaylaştırma ve iyileştirilmesi dolayısıyla ağrıyı azaltmasıdır. Bunun yanı sıra bazen hekimin reçetesine göre ortez teknikerleri tarafından üretilmektedir. Bu bölgenin hastalıklar veya kas ve iskelet sisteminde ki sinir hasarı, kırık, bağ ve tendon yaralanmaları, donma sonucu gelişen ağrı ,yanık veya şekil bozuklukları ,ayrıca ameliyat sonrası destekleme için splintler tercih  edilip tedavi ettirilir. 

El Ayak Ve Dirsek Splinti Kullanımı

El bilek aletinin kullanımı oldukça kolaydır. İlk önce el veya dirsek aletinin bantları açılır daha sonra el veya dirsek içine yerleştirilir. Bunun önemli bir noktası ise: Bilek ve bileklik dirsek için ise eğer dirsek arasında boşluk kalmamasına özen gösterilmelidir. Bazı modeller de başparmak yeri bulunur ve bu başparmağın o kısma doğru yerleştirildiğinden emin olunmalı son olarak ta cırt cırtlı bantlar kapatılır.

Ayrıca çok fazla sıkmamak gerekir çünkü kan dolaşımını etkileyeceğinden dolayı kan geçmesini ve yavaşlatmasını engellemek kangren gibi hastalıklar oluşmasına sebebiyet verebilir. El bilek ve dirsek splinti kullanım süreleri ise kullanan kişinin geçirmiş olduğu rahatsızlığa göre değişkenlik göstermektedir. Uzmanlar rahatsızlığına göre kullanım sürelerini belirleyip değiştirebilmektedir. Firmamız tarafından kişiye özel olarak el ayak ve dirsek splinti üretimi gerçekleştirilir.