koşu protezi

Kalça dezartikülasyon protez ekipmanları, bacak ve ya ayakların, doğuştan, kaza, tümör ve buna benzer kalıcı hasar bırakan hastalıklar sonucu uzuv kaybı nedeniyle kişilerin yürüme ve günlük hayatlarını idame ettiremeyecekleri için dışarıdan kullanılan yapay uzuvlardır. Protezler kaybedilen eklem ve uzva göre çeşitlendirilirler. Kalçadan olan kayıplarda bacağın tümü yoktur ve kalça dezartikülasyon protez ekipmanları kullanılır. Kalça dezartikülasyon protez ekipmanları, BioTeknik Ortopedi olarak kalça protezleri ve kalça protez ekipmanları yapmaktayız.

Protezin Özellikleri

Suya dayanıklı olarak üretilmiş protezler ile duş ya da banyo yapılabilir ya da yüzmeye gidilebilir. Suya dayanıklı olarak üretilmeyen protezlerde su ile temas ettiğinde proteze zarar verebileceği için suya temas ettirilmemesi gerekir. Protez ömrü kullanım durumu ve çevre koşullarına bağlı şekilde değişiklik göstermektedir. SGK klasik protezler için 5 daha yüksek olanları için 10 yılda bir yenileme desteği vermektedir. Soketin yenilenmesi konusunda ise Dünya Sağlık Örgütü tarafından yılda 1 kez değiştirilmesi uygun görülmüştür. SGK bunu da karşılamaktadır. Kalça dezartikülasyon protez ekipmanları kalça ekleminden meydana gelen ampütasyonlar için oluşturulmuş protezlerdir.

Protezin belirlenmesinde bazı kişisel özellikler önemlidir. Hastanın mobilite seviyesi ve çeşitli özellikler göz önünde bulundurularak, protez tasarlanıp uygulanır.  Kişinin kaç yaşında olduğu, çalışma ve aktiflik düzeyi ile vücuttaki kalan kısmın durumudur. Bunların yanında fiziksel psikolojik durumu da önemli rol oynamaktadır. Spor yapıp yapmadığı, kaç boyunda olduğu, kaç kilo olduğu bu konuda önemli etmenlerdir. Kontroller sonucu rapor verildiği taktirde Sosyal Güvenlik Kurumu protez ödemelerini yapmaktadır. Bunun yanında kaza sonrası oluşan durumlarda iş yerinde meydana gelen kazalarda iş yeri sahibi veya trafik kazalarında trafik ve kasko sigortaları protez ödemelerini karşılamaktadır.

Kalça Dezartikülasyon Protezi

Pelvik kemiğine pelvik korse yardımıyla uyumlanması sağlanır. Kalça eklemi bu korsede isteğe göre alt ya da ön kısımda bulunur. Bu eklemler anatomisine uygun olarak kalça işlevlerini tamamlamak amacı ile mekanik olarak oluşturulmuştur. 

Kalça dezartikülasyon ekipmanları modüler aksam, eklem ve ayak parçasından meydana gelir. Ampütasyon biçimlerine ve seviyelerinize göre protez uygulamalarımızda; geleneksel olarak ve son teknoloji protez ekipmanlarımızla her zaman geliştirmeye devam ettiğimiz uygulamalarımız ile sizlere profesyonel bir şekilde kişiye özel ölçülü olarak ürettiği protezleri ile hizmet vermektedir.