koşu protezi

Skolyoz Korseleri

Skolyoz korseleri, skolyozlu bir kişinin rahatsızlığı tam olarak tedavi edememesi nedeniyle omurga eğriliğinin artmasını önlemek için tasarlanmış bir giysidir ve farklı tasarımlarda bulunur. Genellikle iç mekânlarda giyilir ancak dış mekânlarda da giyilebilir. Bireysel olarak üretilmektedir.

Skolyoz Korsesi Neden Kullanılır?

Sırt bölgesinde skolyozu olan hastalar için uygundur. Günlük kullanım süresi 23 saate kadar çıkabilir. Genellikle gece korsesi olarak adlandırılır. Sırt - beldeki veya sadece beldeki skolyoz için uygundur.

Kemik büyümesinin sonuna kadar giyilen korse aşınmasının uzunluğu, eğriliğin önemine göre değişir ve genellikle geç ergenlik dönemine kadar uzanır. Çocukluk çağı tanılarında ve bazı durumlarda bu evre birkaç yıl sürebilir. Kullanım  ve amacına göre farklı tipte skolyoz korseleri bulunmaktadır.

Korse Nasıl Kullanılır?

Skolyoz korsesi kullanacakların dikkat etmesi gerekenler;

  • Korsenin iki tarafı açıkta ve içine girilir.
  • Korse yeni olduğunda daha sert ve açılması daha zor olur.
  • Hırka bantları dışarıda olmalıdır. 
  • Sutyen açıklığı her zaman arkada olmalı, kalçalara ve omurgaya odaklanmalıdır. 
  • Sonra atel aşağı itilir ve kaburgaların ve pelvisin üzerine yerleştirilir. 
  • Asistanların öne doğru eğilirken (bir masaya veya sandalyeye tutunurken) destek vermesi daha kolaydır. 
  •  Korse asistanı bir eliyle korseyi dışbükey taraftan iterken diğer eliyle Velcro bantları sıkar. 
  • Korse için kullanılan bantlar aşağıdan yukarıya doğru olmalıdır.

Skolyoz Korsesi Kimler İçin Uygundur? 

Skolyoz korsesi büyümeye ve gelişmeye devam eden skolyozlu ve skolyoz derecesi 20 derece ve üzeri olan hastalar için uygundur. 

Skolyoz  için doğru düzeltici tedavi seçimi, tedavi protokolüne tam bağlılık ve düzenli tıbbi izleme ile yakalanabilir ve tersine çevrilebilir. Skolyozda 40 derece ve üzeri eğrilikler cerrahi tedavi gerektirse de yaşlı hastalarda önce 60 dereceye kadar  korse tedavisi denenmelidir.

Skolyoza Karşı Korse Nasıl Kullanılır ve Bakımı Olmalı?

Skolyoz Korsesi günde 8 ila 23 saat arası kullanım gerektirebilir. Korsenin altına katlanıp buruşmasını önlemek ve  korsenin cilde temas ederek sürtünmeden dolayı iz ve kızarıklık oluşturmaması için pamuklu sutyen veya t-shirt giyin.

Korseyi doktorunuz ve ortodontistiniz ilk kez takarken kullanmanız tedavinizin başarısı için çok önemlidir. Korse haftada bir dezenfekte edilmelidir. İç çamaşırları her gün değiştirilmelidir. Korse, hasta ve  ailesi için zor bir süreçtir ve ailesinin karşılaştığı en önemli sorun, hastanın bunu kullanmaya karşı artan direnci ve tedaviye uyumsuzluklarıdır.

Skolyoz önleyici Korseleri Kullanmadan Önce Neler Yapılmalıdır?

Sutyen giyen hastalar her gün duş almalı ve dezenfekte edilmelidir. Korselerin cilde baskı yaptığı bölgeler kontrol edilmelidir. Sutyen çıkarıldıktan sonra yarım saat içinde kızarıklık geçmezse korse yeniden ayarlanmalıdır. Skolyoz korseleri kullanımı sonrası iz kalmaması için basınç noktalarına alkol ile masaj yapılmalıdır. Firmamız ile irtibata geçerek size özel protez yapımı konusunda destek alarak günlük yaşamınıza daha kolay dönüş yapabilirsiniz.