koşu protezi

Uzun Yürüme Ortezleri

Uzun Yürüme ortezi, hastanın diz ve ayak bileği eklemlerini etkili bir şekilde kontrol edemediği durumlarda kullanılan özelleştirilmiş bir ortopedik cihazdır. Uzun yürüme ortezi, ayağı, kaval kemiğini ve uyluk kemiğini kaplayan, çift veya tek uzunlamasına yan çubukları olan ve diz ve ayak bileği eklemlerini barındıran korselerdir.

Uzun Yürüme Ortezinin Faydaları Nelerdir?

Doğuştan, hastalık, kaza veya kişinin yeteneğini tamamen yitirdiği durumlarda, hastanın kalça, diz ve ayak bileği eklemlerinin  anatomik olarak çalışamaz hale gelmesi durumunda yürüme gerekli bir ortopedik işlemdir. Hastanın yapamadığı eklem fonksiyonlarının yerine uygulanan eklemler ile hastalar daha sağlıklı, daha güvenli ve daha rahat yürüme ile aktif yaşamlarına devam edebilirler. Uzun yürüme ortezleri bacak kontrolü çok az olan veya hiç olmayan hastaların yürüme ve ayakta durması için oldukça faydalıdır.

Kontrolsüz dizi olan hasta ayakta durmakta güçlük çektiği için bu ortezler dizleri uzatılmış halde tutar. Bu cihazda hastanın yapamadığı eklem fonksiyonlarının yerine uygulanan eklemler ile hastalar daha sağlıklı, daha güvenli ve daha rahat yürüme ile aktif yaşamlarına devam edebilirler. Çoğu hasta için ayak bileği nötr pozisyonda olmalıdır. Kimi hastalarda ise ayak bileği  hareketine izin verecek şekilde tasarlanır.

Kullanım Alanları Nelerdir?

Uzun yürüme ortezleri, metal, plastik ve karbon gibi malzemelerden olusup kullanılan malzemeye  ve derzlerin ismine göre isimlendirilebilir. Diz ve ayak bileği için farklı eklemler kullanılır. Bu mafsallar tamamen kilitli mafsallar, elektronik veya mekanik mafsallar olarak genelleştirilebilir.

Hastanın durumuna göre uygun eklem ve malzeme seçimi yapılır. Ayaklar için farklı biçimleri yapılır. Bunlar deri, plastik ve karbon sandaletler olabilir. Bir ayak bileği eklemi ile cihaza bağlanır. Bu eklemlerde çeşitli hareket özgürlükleri de  mevcuttur. 

Uzun Yürüme Ortezleri Modelleri Nelerdir?

Bel Kemerli Ortez: Hastanın beline sarılı kemer ile kullanılır. Bu kemer plastik, deri ve diğer malzemelerden yapılabilir. Ek olarak, bel için özel, düz  bir bağlantı ile cihazın tabanı ile birleştirilir.

İsveç Kilitli Ortez: Uzun yürüme cihazının kilit mekanizması, bacağın arka kısmında bulunan bir mekanizma ile gerilerek kilitlenir. Cihazın kullanım sırasında kilitli kalması için dizden topuğa kadar uzanarak yerinde kalması sağlanır.

Yüzük Kilitli Ortez: Uzun yürüme cihazının kilit mekanizması, yüzük şeklinde cihazın yan barlarında eklem üzerine gelecek şekilde konumlanır. Kişi eklemlerin serbest haline gelebilmesi için yüzük kilitleri manuel olarak kullanır.

Uzun Yürüme Ortezleri, pafo, deri sandalet ve ya ortopedik bota monteli olarak uygulanabilir. Firmamız protez ve ortezler konusunda uzman ekibiyle hizmet vermektedir. Tüm ortez ve protez çeşitleri hakkında firmamızla iletişime geçerek istediğiniz bilgileri alabilirsiniz.