koşu protezi

Afo Ortez

AFO ( Ankle Foot Orthosis ) ortezler, bir çeşit ayak bileği ortezidir. Nöromüsküler bozukluklara bağlı olarak ayak bileğinde hareket ve denge kaybı gibi sorunlarda, zayıf kasları destekleyen alt ekstremite ortezidir. Metalden, plastikten ve karbondan üretilirler. Bunun yanı sıra plastik ve metal karışımı ayak bileği ortezleri de mevcuttur.

AFO Çeşitleri Nelerdir?

AFO; eklemli afo, eklemsiz afo, yaprak afo ve karbon afo olmak üzere birçok farklı şekilde üretilmiştir. Ölçü alınarak kişiye özel üretilme olanakları ile birlikte hazır modelleri de bulunmaktadır.  

Eklemli afo; düşük ayak sebebiyle, ayağını aktif şekilde yukarı çekemeyen hastalara uygulanır. Böylece ayağın aşağı gitmesini önleyerek hareket kaybı giderilir. Ve belirlenen ölçülere göre ayağın hareket etmesi sağlanır. 

Eklemsiz afo; felç geçirmiş hastalarda felç sonrasında oluşan düşük ayak, yürüme esnasında ayak bileği ekleminde görülen aşırı dönme veya bilek kaslarında kuvvet kaybı gibi sorunları gidermek için kullanılır. Halk arasında beyin felci olarak da bilinen cerebral palsi geçirmiş ve yürüme problemi yaşayan çocuklarda da kullanılan bir ayak bileği ortezidir. Ayak bileği eklemini stabilize eder. 

Yaprak afo; refleks afo veya leaf sprig afo olarak da adlandırılır. Ayak bileğini destekleyerek yürüme esnasında meydana gelen sürtünmeleri önler.  Karbon afo; ayağını bilekten itibaren yukarı çekemeyen hastalarda kullanılır. Karbon fiber malzemeden üretilmiştir. Ayak parmaklarını yukarı kaldıramayan düşük ayak hastalarında yürümeyi kolaylaştırır. Önden destekli ve arkadan destekli karbon afo modelleri de bulunmaktadır.

Hastanın ihtiyacı olan ayak bileği ortezi, doktor muayenesi sonrası belirlenir. Daha iyi bir sonuç alabilmek için ortezlere uygun ortopedik ayakkabılar tercih edilebilir. Bu daha kontrollü bir yürüyüş sağlar.

AFO Kullanan Hastalarda Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Cerebral Palsy'li çocuklarda orteze uyum daha kolay olur. Ancak çocuğun sosyal becerilerinin geliştirilmesi amacıyla değişik işlevli ortezlerden yararlanılabilir. Ayrıca afo'nun bileğe oturması da oldukça önemlidir.

Aksi halde basınç yaraları oluşabilir. Ayaklarda ki hızlı büyüme, uyumsuzluk problemi yaratabilir. Bu gibi durumlarda ortezin değiştirilmesi gerekir. Her ortez 6 ile 12 aylık sürelerle teknikerler tarafından kontrol edilmelidir. Firmamız uzman ekibi ile kişiye özel olarak AFO yapmaktadır. Gerekli ölçülerin alınmasının ardından AFO kişiye özel olarak yapılır.